Miksery - porównanie

Mikser kuchenny, to urządzenie, które pozwala przygotować wiele posiłków w bardzo krótkim czasie. Niegdyś miksery były uznawane za towar luksusowy. Obecnie mikser kuchenny znajduje się na wyposażeniu każdej kuchni. Urządzenie zapewnia komfort w trakcie przygotowywania posiłków oraz skraca czas ich przygotowywania do minimum.

Rozróżniamy dwa rodzaje mikserów kuchennych:

1) ręczny, który posiada uchwyt, za który trzymamy urządzenie w trakcie jego pracy i sami wykonujemy nim ruchy w trakcie ubijania lub ucierania. Produkty przez nas miksowane dajemy do wysokiego pojemnika lub garnka.

2) stojący, jest on wyposażony w zbiornik (miskę), do którego dajemy produkty spożywcze. W tego typu mikserze czynności, które musimy wykonać polegają wyłącznie na wkładaniu odpowiedniej ilości produktów spożywczych do misy. Urządzenie powoduje obracanie się misy w trakcie miksowania produktów.

Obecnie można zaopatrzyć się w mikser kuchenny bez problemów. Jest wiele firm zajmujących się ich produkcją. Najbardziej znane, to Zelmer, Bosch, Philips...

Planując zakup miksera kuchennego warto się zastanowić nad tym, do czego będziemy go używać. Na rynku oferowane są miksery o mocy od 250- 500W, a skala prędkości obrotów jest zazwyczaj od 2 do 8 stopni . Wersja podstawowa miksera posiada na ogół dwie końcówki (mieszadła trzepakowe) do ubijania i dwie (mieszadła hakowe)do zagniatania ciasta. Ale można również kupić mikser kuchenny z dodatkowymi elementami wyposażenia, dzięki którym można np. zmielić orzechy i kawę, zmiksować na papkę warzywa lub zrobić z owoców pyszny sorbet. Różnica w cenach jest czasami nie wielka, a warto zainwestować w sprzęt, który będzie nam służył przecież przez wiele lat, w przygotowywaniu różnorodnych posiłków.

Jaki mikser kuchenny kupić? Tańszy czy droższy? Przy zakupie tego rodzaju sprzętu jedną z najważniejszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę, to moc tego urządzenia. Jeżeli będziemy go używać do ubijania jajek na omlet, przygotowywać koktajle, ubijać śmietanę, przyrządzać sosy i dipy oraz robić ciasto naleśnikowe, to wystarczy nam mikser o niewielkiej mocy 200W. Natomiast jeżeli planujemy korzystać z miksera przy pieczeniu różnorodnych ciast typu babki, ciasta biszkoptowe, serniki, to wybierzmy raczej taki, który ma moc co najmniej 350W. Taka moc urządzenia pozwoli nam na przygotowanie ciast i kremów o gęstszej konsystencji. Warto również wybrać taki mikser, który ma dodatkowo w zestawie chociaż końcówkę miksującą (rozdrabniającą, z nożykiem). Dzięki temu można zmiksować warzywa oraz przygotować puree oraz pyszne desery i koktajle.

Mikser ZELMER 481.6

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Mikser ZELMER 481.6

Jest to urządzenie znanej firmy ZELMER. Mikser posiada 5 stopni prędkości. Jest stosunkowo lekki, jego waga wynosi około 1kg. W zestawie znajdują się końcówki do ubijania oraz tarcza przecierająca. Warto wspomnieć również o tym, że posiada zabezpieczenie przed wyjęciem końcówek w czasie pracy miksera. Urządzenie ma również miejsce na zwinięcie przewodu. Moc 400W pozwala na ubijanie i robienie ciast o gęstszej konsystencji. Dzięki tarczy przecierającej można robić przeciery z gotowanych warzyw i świeżych owoców. W krótkim czasie można zrobić pyszne desery, omlety, ciasta i koktajle. Producent udziela 24 miesiące gwarancji.

Mikser ZELMER Mix Robi 381.61 SL

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Mikser ZELMER Mix Robi 381.61 SL

Mikser ten jest produktem znanej firmy ZELMER. Należy do grupy mikserów stojących. Posiada 5 stopni prędkości pracy oraz dodatkową funkcję turbo. W zestawie są końcówki do mieszania i ubijania (mieszadła trzepakowe), do ugniatania (mieszadła hakowe) oraz tarcza przecierająca. Posiada również przystawkę miksującą oraz kubek do miksowania. Na stojaku znajduje się misa o pojemności 3l. W czasie pracy mikser wykonuje dodatkowo tzw. ruch wahadłowy. Do zestawu dołączona jest również łopatka, bardzo pomocna w wyciąganiu ciasta z misy. Mikser ma moc 400W, co umożliwia łatwe i szybkie przyrządzanie ciast i potraw o gęstszej konsystencji np. serników. Posiada zabezpieczenie przed wyciągnięciem końcówek w czasie pracy urządzenia. Zaletą miksera jest jego wyposażenie, dzięki któremu można przyrządzić smakowite potrawy, ciasta , koktajle i desery. Obracająca się misa w stojaku urządzenia oraz ruch wahadłowy miksera podczas jego pracy przyśpiesza zarówno ubijanie i zagniatanie ciast. Zrobienie ciasta zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczy tylko dać do miski wszystkie potrzebne artykuły spożywcze i obserwować. Producent udziela 24 miesięcznej gwarancji.

Mikser BOSCH MFQ 3540

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Mikser BOSCH MFQ 3540

Jest to ręczny mikser znanej firmy Bosch. Urządzenie posiada 5 stopni prędkości oraz funkcję turbo. W zestawie znajdują się dwie końcówki do mieszania i ubijania (mieszadła trzepakowe) , dwie do ugniatania (mieszadła hakowe) oraz solidną końcówkę miksującą. Ponadto w zestawie znajduje się także pojemnik do miksowania z podziałką. Mikser waży ok. 1,22kg. Zaletą urządzenia jest moc 450W. Z pewnością poradzi sobie z przyrządzaniem wielu pysznych potraw, ciast i przecierów z gotowanych warzyw i owoców. Przygotowanie potraw i deserów, to kwestia kilku minut.

Mikser SIEMENS MQ 95530

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Mikser SIEMENS MQ 95530

Urządzenie firmy Siemens posiada 5 stopni prędkości oraz funkcję turbo. Jest mikserem bardzo lekkim, jego waga wynosi 1kg. Akcesoria do tego miksera, to dwie końcówki do mieszania i ubijania (mieszadła trzepakowe), dwie końcówki do ugniatania (mieszadła hakowe). Niestety w zestawie nie ma końcówki do miksowania ale urządzenie jest wyposażone w złącze do podłączenia blendera. Zaletą tego miksera jest jego niewielka waga oraz moc 450W. Ubijanie, mieszanie oraz przygotowanie różnych ciast, nawet tych o gęściejszej konsystencji zabierze nam niewiele czasu.

Mikser BRAUN M 1050 M Multiquick

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Mikser BRAUN M 1050 M Multiquick

Jest to urządzenie znanej firmy BRAUN. Posiada 5 stopni prędkości oraz funkcję turbo. W zestawie znajdują się dwie końcówki do mieszania i ubijania (mieszadła trzepakowe), dwie końcówki do ugniatania (mieszadła hakowe), końcówka miksująca, pojemnik miksujący o pojemności 0,5l, pojemnik do rozdrabniania. Zaletą urządzenia jest jego moc 500W. Poradzi sobie na pewno nie tylko z ubijaniem, mieszaniem czy ugniataniem gęstych ciast typu serniki itp. Rozdrobnienie i zmiksowanie gotowanych warzyw i świeżych owoców zajmie nam tylko kilka minut. Ponadto mikser posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz powłokę antypoślizgową.

Podsumowanie

Zelmer 481.6
Zelmer 481.6
Zelmer Mix Robi 381.61 SL
Zelmer Mix Robi 381.61 SL
Bosch MFQ 3540
Bosch MFQ 3540
Siemens MQ 95530
Siemens MQ 95530
Braun M 1050 M Multiquick
Braun M 1050 M Multiquick
Producent Zelmer Zelmer Bosch Siemens Braun
Moc [W] 400 400 450 450 500
Przystawka miksująca nie tak nie nie tak
Stojak z misą obrotową tak tak nie nie nie
Gwarancja 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące