Odkurzacze - porównanie

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odkurzaczy. Wszystkie odkurzacze usuwają kurz i małe śmieci. Można także zakupić taki model odkurzacza, który będzie dodatkowo np. prał dywany, zasłony, mył okna lub odświeżał powietrze. Zanim zdecydujemy się na zakup któregoś z nich, warto zastanowić się nad tym, który będzie najbardziej odpowiedni dla nas. Bardzo popularne są odkurzacze tradycyjne, do suchego odkurzania. Wewnątrz tego urządzenia znajduje sie worek, do którego wpadają wszystkie zassane śmieci. Niektóre odkurzacze tego typu wyposażone są , w worek z grubego materiału, który po napełnieniu opróżnia się i wytrząsa cały kurz. Dużo bardziej praktyczne i higieniczne jest stosowanie papierowych worków, które po prostu wyrzuca się, gdy się zapełnią śmieciami. Natomiast odkurzacze bezworkowe są wyposażone w specjalny pojemnik na zassane zanieczyszczenia. Gdy pojemnik zapełni się śmieciami, opróżnia się go i myje. Wśród dostępnych na rynku odkurzaczy są również takie, które można wykorzystać do prania dywanów, zbierania rozlanych płynów i mycia podłóg. Jednak są one dość duże i ciężkie. Warto również wspomnieć o najmniejszych i najlżejszych odkurzaczach ręcznych, akumulatorowych. Ponieważ jednak ich moc silnika jest niższa niż 1000W sprawdzają się w odkurzaniu niewielkich powierzchni typu samochód i kemping. Należy zwrócić uwagę na moc odkurzacza, bo im większa moc tym bardziej odpowiedni do odkurzania dużych powierzchni. Szybko się nie przegrzeje i ma większą moc ssania. Duże znaczenie ma również poziom hałasu podczas jego pracy, waga oraz dodatkowe wyposażenie. Warto kupić odkurzacz z rurą metalową, bo jest bardziej trwała od plastikowej. Wygodne odkurzanie zapewnia rura teleskopowa, którą możemy dostosować do swojego wzrostu, a tym samym zapobiegnie to niepotrzebnemu schylaniu się podczas korzystania z odkurzacza.

Odkurzacz bezworkowy Electrolux CycloneXL ZCX6430

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Odkurzacz bezworkowy Electrolux CycloneXL ZCX6430

Jest to odkurzacz bezworkowy, o estetycznym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Moc urządzenia wynosi 1900W, tym samym posiada dobrą moc ssania. Wyposażony jest w regulację mocy ssania, dzięki której odkurzając np. zasłony mamy pewność, że nie zostaną wciągnięte do środka odkurzacza. Posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem. Atutem tego urządzenia są miękkie kółka, które w trakcie odkurzania nie hałasują w trakcie przemieszczania się po podłodze ale również nie powodują zarysowań na panelach podłogowych. Odkurzacz został wyposażony w duży, przeźroczysty pojemnik na kurz, o pojemności aż 4l. Dzięki temu nie trzeba tak często opróżniać pojemnika. Pojemnik opróżnia się w bardzo prosty sposób, a umycie go gwarantuje, że nie czuć odkurzacza kurzem. Ponadto nie ponosimy żadnych kosztów związanych z zakupem worków. Długość przewodu wynosi 6m, natomiast zasięg pracy tego odkurzacza, to aż 9m. Przewód jest zwijany automatycznie. W wyposażeniu są rury teleskopowe, metalowe, szczotka do parkietów i szczotka dywanowo- podłogowa. Rury teleskopowe można dostosować do swojego wzrostu, co zapobiegnie niepotrzebnemu schylaniu się w trakcie odkurzania. Hałas wytwarzany w czasie pracy odkurzacza wynosi 80dB, natomiast jego waga to 5,75kg. Może być parkowany zarówno w poziomie jak i pionie. Okres gwarancyjny wynosi 24 miesiące.

Odkurzacz workowy Zelmer Syrius 1600.0 ST

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Odkurzacz workowy Zelmer Syrius 1600.0 ST

Jest odkurzaczem workowym, o mocy 1800W. Duża moc sprawia, że odkurzacz ma dużą siłę ssania. Posiada elektroniczną regulację mocy. Wyposażony w miękkie kółka nie hałasuje przy przemieszczaniu się w trakcie odkurzania. Dodatkowo nie powoduje zarysowań na podłogach z paneli. Ponieważ jest lekki, cichy i niewielkich rozmiarów, łatwo go przenieść i schować. Parkowanie odkurzacza w pozycji poziomej. W odkurzaczu stosuje się worki jednorazowe, o pojemności 4l. Urządzenie posiada elektroniczny wskaźnik zapełnienia worka oraz blokadę zamknięcia pokrywy bez worka. Przewód o długości 6,3m jest zwijany automatycznie. Atutem odkurzacza jest to, że został wyposażony w rurę teleskopowo-metalową. Możemy dzięki temu wysokość rury ustawić odpowiednio do swojego wzrostu, a tym samym nie garbić się podczas odkurzania. Tego typu rury są wytrzymałe i estetycznie wyglądają. Całkowity zasięg pracy odkurzacza wynosi 9m. Poziom hałasu w trakcie jego pracy to 71dB. Przenoszenie urządzenia nie sprawia kłopotu ponieważ jego waga wynosi 5,3kg. O stanie filtra informuje nas wskaźnik zanieczyszczenia filtra. Zastosowany filtr, to HEPA H11, wlotowy. W zestawie znajduje się również szczotka do parkietów, ssawka szczelinowa, turboszczotka, gniazdo do podłączenia elektroszczotki, mała szczotka, mała ssawka, szczotka dywanowo-podłogowa. Warto wspomnieć, że turboszczotka jest rewelacyjna dla tych osób, które posiadają zwierzęta ponieważ bardzo skutecznie usuwa sierść i długie włosy. Odkurzacz posiada schowek na akcesoria. Gwarancja, to okres 48 miesięcy.

Odkurzacz ręczny PHILIPS FC 6142/01

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Odkurzacz ręczny PHILIPS FC 6142/01

Tego typu odkurzacz jest urządzeniem, które pozwala na szybkie usunięcie zanieczyszczeń zarówno w samochodzie jak i z mebli domowych. Idealnie sprawdza się np. do usuwania kruszków w kuchni, wylanej cieczy. Nie jest ograniczany przewodem, więc można swobodnie przemieszczać się z nim po całym mieszkaniu. Dostosowany jest do odkurzania na sucho i na mokro. Urządzenie jest wyposażone w pojemnik na kurz o pojemności 0,5l. Natomiast zbiorniczek na ciecz jest o pojemności 0,1l. Moc silnika wynosi 56W, napięcie 4,8V, a moc ssania 9W. Jest to odkurzacz zasilany akumulatorem. Czas ładowania wynosi od 16 do 18 godzin. Posiada wskaźnik ładowania. Po naładowaniu odkurzacz pracuje do 9 minut. Zaletą jest to, że ma nieograniczony zasięg pracy. Poziom hałasu w trakcie pracy sięga 76dB. Waga urządzenia wynosi 1,4kg. W zestawie znajduje się ssawka szczelinowa, szczotka do kurzu i nasadka do zbierania płynów. Okres gwarancji, to 24 miesiące.

Odkurzacz Aquawelt ZELMER 919.5SK

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Odkurzacz Aquawelt ZELMER 919.5SK

Moc tego odkurzacza piorącego wynosi 1500W. Wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 5l i w zbiornik na detergent o pojemności 1,8l. Urządzeniem można również odkurzać na sucho i zbierać płyn. Zastosowano w nim filtr wodny, HEPA oraz piankowy. Jak na odkurzacz piorący jest stosunkowo niewielki i mało skomplikowany w obsłudze. Waży 8,4 kg , a poziom hałasu w czasie jego pracy wynosi 80dB. Pojemność worka na kurz, to 2,5l. Urządzenie posiada wskaźnik zapełnienia worka na kurz. Długość przewodu wynosi 5,6m i jest zwijany automatycznie. Natomiast cały zasięg pracy odkurzacza, to 9m. Tak jak w poprzednich odkurzaczach, tak i w tym są rury metalowe-teleskopowe. Można sobie ich wysokość dostosować do swojego wzrostu i bez pochylania swobodnie prać lub odkurzać. W skład wyposażenia tego odkurzacza wchodzi duża ssawka do prania, mała szczotka, mała ssawka, mała ssawka do prania, szczotka dywanowo-podłogowa, szczotka do mebli, ssawka szczelinowa i nasadka do zbierania wody. Urządzenie posiada również schowek na akcesoria. Gwarancja wynosi 4 lata.

Odkurzacz Thomas TWIN tt AQUAFILTER

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Odkurzacz Thomas TWIN tt AQUAFILTER

Jest to urządzenie z filtrem wodnym, wadze 10,3kg i mocy 1600W. Posiada regulator mocy. Można tym odkurzaczem odkurzać na sucho, prać dywany i tapicerkę, myć podłogi z kafelek, paneli podłogowych oraz myć okna itp. Dzięki kilkustopniowemu filtrowi wodnemu zastosowanemu w urządzeniu jest bardzo skuteczny w walce z roztoczami i sierścią zwierząt. Polecany zwłaszcza dla alergików i palaczy. Można odświeżyć powietrze, a tym samym pozbyć się dymu tytoniowego. Zastosowano w nim filtr HEPA, wodny. Cały zassany brud zatrzymuje się w wiaderku z wodą. Po skończonym odkurzaniu wylewa się wodę z wiaderka i płucze go. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Długość przewodu zasilającego wynosi 6m, jest zwijany automatycznie. W zestawie znajdują się rury teleskopowe, chromowane. Można dostosować wysokość rur do swojego wzrostu i odkurzać bez niepotrzebnego pochylania się. Odkurzacz można parkować w poziomie i pozycji pionowej. Istnieje również możliwość stosowania w nim turboszczotki. W zestawie znajduje się również szczotka do tapicerki, szczotka dywanowo-podłogowa, ssawka szczelinowa, dysza natryskowa do tapicerki i dysza natryskowa do podłóg. Gwarancja na ten odkurzacz wynosi 24 miesiące.

Podsumowanie

Electrolux CycloneXL ZCX6430
Electrolux CycloneXL ZCX6430
Zelmer Syrius 1600.0 ST
Zelmer Syrius 1600.0 ST
PHILIPS FC 6142/01
PHILIPS FC 6142/01
Aquawelt ZELMER 919.5SK
Aquawelt ZELMER 919.5SK
Thomas TWIN tt AQUAFILTER
Thomas TWIN tt AQUAFILTER
Producent Electrolux Zelmer Philips Zelmer Thomas
Rodzaj odkurzacza bezworkowy workowy ręczny - -
Moc 1900W 1800W 56W 1500W 1600W
Poziom hałasu 80dB 71dB 76dB 80dB Brak danych
Waga 5,75kg 5,3kg 1,4kg 8,4kg 10,3kg
Gwarancja 24 miesiące 48 miesięcy 24 miesiące 48 miesięcy 24 miesiące