Nawigacje - porównanie

Nawigacja samochodowa, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie, które pomoże nam dotrzeć do celu – będzie nas nawigować. W ostatnim czasie urządzenia te są bardzo popularne, ponieważ pozwalają nawet mniej doświadczonym kierowcą wybrać się w dalsze podróże swoim samochodem, bądź też znaleźć konkretne miejsca w danym mieście, kraju lub całej europie. Jaką nawigacje kupić? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy właśnie myślą nad zakupem coraz bardziej popularnych ‘gpsów’. Wybór nie jest prosty, a bogata oferta w sklepach wcale nie ułatwia w podjęciu decyzji. Jaką nawigacje wybrać? Czym się kierować podczas zakupu nawigacji? Na te oraz kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć na tej stronie. Poniżej przedstawiamy ranking pięciu popularnych nawigacji samochodowych, dostępnych na naszym rynku. Poznaj ich zalety i wady, oraz dowiedz się jaką nawigację naprawdę warto kupić!

Manta GPS 440

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Manta GPS 440

Manta GPS 440 to jedna z najpopularniejszych nawigacji polskiej firmy Manta Multimedia. Zaspokoi ona na pewno początkujących kierowców, a nawet prawdziwi ‘wyjadacze’ nie będą mieli się do czego przyczepić. Posiada ona wyświetlacz o przekątnej 4,3”. Wbudowane bardzo proste w obsłudze menu, w pełni przetłumaczone na nasz język ojczysty, pomaga bardzo szybko wyszukać interesujący nas adres bądź też znaleźć jakiś punkt w danym mieście. Konfiguracja nawigacji samochodowej Manta GPS 440 także nie stanowi żadnego problemu i zajmuje zaledwie kilka minut. Szybko łączy się z satelitami. Również wizualnie Manta GPS 440 prezentuje się bardzo dobrze, jest zgrabna, stosunkowo lekka i dosyć dobrze wykonana. Kolejną zaletą tej nawigacji, a może i najważniejszą, jest jej cena. Koszt zakupu tego modelu na aukcjach internetowych waha się w granicach 200-250 złotych.

TomTom XL Classic Europa 42

ocena użytkowników
ocena ekspertów
TomTom XL Classic Europa 42

Kolejną testowaną przez nas nawigacją samochodową jest TomTom XL Classic Europa 42. Model ten cechuje się wyświetlaczem o przekątnej 4,3”, bardzo dobrym wykonaniem oraz szybkością reakcji. Jak większość współczesnych nawigacji posiada funkcję przewodnictwa głosowego, dzięki której lektor mówi nam co mamy w danej chwili zrobić (np. skręć w prawo). Waga nawigacji jest równa 186g. Pozwala na wyszukiwanie wybranych przez nas adresów, punktów poi, a także kilku innych mniej lub bardziej przydatnych rzeczy. Mapa w nawigacji samochodowej TomTom XL Classic Europa 42, jak sama nazwa wskazuje, poprowadzi nas po Polsce, a także przez większość krajów Europy. Aktualizacja mapy także nie stanowi większego problemu i trwa zazwyczaj kilka minut. Cena tego modelu nawigacji na Allegro znajduje się w granicach 380-500 złotych.

Mio Moov 500

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Mio Moov 500

Mio Moov 500 to doskonała nawigacja samochodowa, która sprawdzi się nie tylko w trasie, ale także w jeździe po mieście. Posiada funkcje ostrzegania przed przekroczeniem prędkości, ostrzegania przed fotoradarami oraz kilka innych, mniej lub bardziej przydatnych opcji. Oprogramowanie nawigacji samochodowej Mio Moov 500 jest bardzo czytelne i proste w obsłudze, dzięki czemu, bez większych problemów, poradzą sobie z nim także osoby starsze. Duży wyświetlacz o przekątnej 4,7” oraz rozdzielczości 480x272 pikseli sprawdza się doskonale w każdych warunkach. Minusem tej nawigacji jest bateria, która ‘trzyma’ stosunkowo krótko, jednak jeżeli mamy w swoim samochodzie gniazdo zapalniczki nie ma to większego znaczenia. Podsumowując, jeżeli chcemy dobrą i niedrogą nawigacje możemy zakupić model Mio Moov 500, a na pewno nie będziemy tego żałować. Cena tej nawigacji na aukcjach internetowych Allegro zaczyna się od 320 złotych.

GoClever 5066

ocena użytkowników
ocena ekspertów
GoClever 5066

GoClever 5066 to nawigacja samochodowa, która powinna zadowolić chyba wszystkich kierowców. Posiada duży i czytelny ekran o przekątnej 5”. Jest ona bardzo czytelna i ‘naszpikowana’ dużą ilością funkcji. Między innymi dzięki GoClever 5066 możemy oglądać filmy, słuchać muzykę w odtwarzaczu mp3, przeglądać zdjęcia, a wbudowany transmiter fm pozwoli odtwarzać nasze ulubione piosenki w naszym radiu samochodowym! Nawigacja posiada rysik, który nie bardzo się przydaje (bardziej dokładny jest palec). Konfiguracja nawigacji samochodowej GoClever 5066 jest banalnie prosta i zajmuje zaledwie kilka chwil. W nocy nawigacja automatycznie zmieni swój tryb wyświetlania kolorów, dzięki czemu jazda o każdej porze staje się bezpieczna, a Twój wzrok się nie męczy. Jeżeli szukasz stosunkowo niedrogiej nawigacji, z dużą ilością funkcji oraz wielkim, pięciocalowym wyświetlaczem to GoClever 5066 jest właśnie dla Ciebie! Na Allegro za ten model nawigacji musimy zapłacić w granicach 300-350 złotych.

Navroad NR460

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Navroad NR460

Ostatnią przedstawioną nawigacją w naszym rankingu jest Navroad NR460. Nawigacja ta posiada 4,3 calowy wyświetlacz TFT. Jest stosunkowo lekka, bo waży tylko 130g, jednak jakoś wykonania stoi na dosyć dobrym poziomie. Całość prezentuje się naprawdę dobrze. Jeżeli chodzi o wyposażenie systemu nawigacyjnego Navroad NR460 posiada on całkiem sporo przydatnych funkcji, do których możemy zaliczyć między innymi odtwarzacz mp3, przeglądarkę zdjęć, a nawet odtwarzacz filmów. Wbudowaną pamięć o wielkości 1GB możemy rozbudować o kolejne 8GB, ponieważ model ten obsługuje karty pamięci micro SD. Ponadto w zestawie Navroad NR460 znajdziemy rysik oraz etui. Nawigacja ta, choć stosunkowo droga, jest niezastąpionym elementem wspomagającym przemierzanie samochodem Polski jak i Europy, dla wielu kierowców. Cena, jaką musimy zapłacić za system nawigacji Navroad NR460 startuje od 440 złotych na aukcjach internetowych.

Podsumowanie

Manta GPS 440
Manta GPS 440
TomTom XL Classic Europa 42
TomTom XL Classic Europa 42
Mio Moov 500
Mio Moov 500
GoClever 5066
GoClever 5066
NavRoad NR460
NavRoad NR460
Producent Manta TomTom Mio GoClever NavRoad
Wyświetlacz 4,3” 4,3” 4,7” 5” 4,3”
Bluetooth Nie Nie Nie Tak Nie
Karty pamięci microSD Nie SD, SDHC microSD SD
Gwarancja 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące