Alkomaty - porównanie

„Piłeś? Nie jedź!” – tak brzmi hasło kampanii zorganizowanej przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (PZ PPS). Ze względu na często pojawiające się spoty radiowe, a także telewizyjne i Internetowe oraz reklamy outdoorowe - takie jak na przykład billboardy - chyba nie ma kierowcy, który choć raz nie zetknąłby się z tym prostym, a zarazem treściwym zdaniem. Według co roku sporządzanych raportów akcja ta włącza myślenie i działa na wyobraźnię, a zatem, co raz więcej z Polaków nie wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Ale co jeśli wczoraj były imieniny ukochanej cioci? Andrzejki? Sylwester? Czyli krótko mówiąc zakrapiana impreza, a dziś pora jechać samochodem. Mogłoby się wydawać, że jeśli odmówiliśmy następnej kolejki na czas, w dodatku przespaliśmy się kilka godzin to w organizmie nie ma śladu po alkoholu. Lepiej jednak to sprawdzić i mieć 100% pewność, że nie grozi nam utrata prawa jazdy. Do tego oczywiście potrzebny będzie alkomat. Jaki? Dlaczego ten? I za ile?

Przedstawiamy Państwu 5 najczęściej kupowanych alkomatów i omawiamy ich najważniejsze cechy. Na początek jednak powiedzmy sobie na jakie kategorie się dzielą. Otóż jeśli chodzi o sposób przeprowadzania pomiaru wyróżniamy trzy: półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne. Pierwsze z nich skierowane są do użytkowników indywidualnych, są stosunkowo tanie, ale niestety są one narażone na najczęściej występujące błędy pomiarowe. Jeśli chodzi o alkomaty elektrochemiczne są one wykorzystywane przez policję i są znacznie dokładniejsze. Natomiast ostatni rodzaj jest w zasadzie nieomylny, stosowany jako urządzenie dowodowe w sądach lub szpitalach więc o tym innym razem.

Skupmy się więc na tym, co dla nas konsumentów najważniejsze czyli: stosunku ceny do jakości.

CA - 7000 VIP

ocena użytkowników
ocena ekspertów
CA - 7000 VIP

Tak więc zaczynając od uchodzącego za jeden z bardziej precyzyjnych, dostępnych na rynku alkomatów, to model CA - 7000 VIP stworzony został w sam raz dla potrzeb indywidualnych użytkowników. W dodatku jeśli ktoś prowadzi firmę transportową to bez przeszkód może wykorzystać ten model do kontroli swoich pracowników. Rzeczą najbardziej istotną jeśli o alkomaty chodzi jest sensor czyli inaczej mówiąc czujnik, który przeprowadza pomiar zawartości promili w wydychanym powietrzu. Powinien on być trwały, czuły i bez wątpienia musi zapewniać stabilne działanie. O tym właśnie pomyślał producent (BEAN) tworząc ten ulepszony model serii CA z sensorem półprzewodnikowym. Ważną cechą jest także zakres pomiarowy. Jeśli o ten model chodzi sięga on 4‰. Nowe oprogramowanie, jak zapewnia producent, gwarantuje dokładniejszą analizę wydmuchanego powietrza. W dodatku alkomat ten posiada pozytywne opinie wystawione przez Amerykański Transport Drogowy (D.O.T) oraz niemiecki (TUV) i francuski (NF) certyfikat. W zestawie z wygodną ładowarką samochodową, pięcioma ustnikami. Gwarancja ważna przez 24 miesiące. Cena (od 369 zł) wydaje się być odpowiednia, co do posiadanych opinii oraz opcji.

SENTECH AL - 6000 Lite

ocena użytkowników
ocena ekspertów
SENTECH AL - 6000 Lite

Przyjrzyjmy się modelowi AL - 6000 Lite, który jest jednym z proponowanych przed firmę SENTECH. Zakres pomiarowy identyczny jak w wyżej wymienionym CA-7000 VIP. Ten tester zasilany jest na baterie (2 x AA 1.5 V). Posiada funkcję informowania o jej niskim stanie i jednocześnie możliwość jej oszczędzania poprzez automatyczne odcięcie zasilania w momencie, w którym przestaliśmy z niego korzystać. W dodatku opcja samokontroli poprawności działania sygnalizuje o ewentualnych zagrożeniach błędnym wynikiem. Co ważne, alkomat ten może zostać poddany ponownej kalibracji, o której to przypominać będzie zapamiętana suma wszystkich wykonanych pomiarów (producent proponuje kalibrację po ok. 200 razach). Ten sam rodzaj sensora pozwoli na szybkie pomiary. Jeśli chodzi o uzyskane certyfikaty to: CE czyli potwierdzenie, że model AL - 6000 Lite spełnia wymogi dyrektywy Unii Europejskiej, dodatkowo posiada certyfikat Australian Standard oraz D.O.T. . Cena niższa, bo według portalu Ceneo.pl waha się między 169 zł, a 189 zł.

AT - 128 AlkoNose

ocena użytkowników
ocena ekspertów
AT - 128 AlkoNose

Dla mniej wymagających klientów indywidualnych znajdzie się także coś o mniejszym zakresie pomiarowym. Mowa o modelu AT - 128 AlkoNose. Zakres tego testera to maksymalnie 2‰, z dokładnością do setnych części promila. Jego zaletą jest możliwość dużej powtarzalności pomiarów, jak również sygnalizacja stanu baterii (2 x AAA). Posiada certyfikat CE. Przez niektórych uważany za alkomat średniej klasy, ale jego cena jest w zasadzie adekwatna do zakresu pomiarowego i z dostawą nie przekracza 85 zł.

LifeGuard

ocena użytkowników
ocena ekspertów
LifeGuard

Przyjrzyjmy się jednemu z modeli elektrochemicznych czyli tych bardziej profesjonalnych z mniejszą szansą na nieprawidłowy wynik analizy. Jedna z firm Amerykańskich wprowadziła na rynek model o nazwie LifeGuard, którego zakres to 4‰. Sprzęt wysokiej jakości odpowiedni dla użytku prywatnego (zwłaszcza kierowcy powinni być zadowoleni), jak również właścicieli firm związanych z transportem. Posiada on bardzo wyczulony sensor oraz układ sprawdzający stan jego działania, tak by móc zagwarantować 100% powodzenie badania. W sprzęcie takiej klasy nie może być nawet cienia szansy na błędy. Dlatego właśnie posiada on funkcje diagnostyczne, które mają za zadanie informować o jakichkolwiek błędach lub konieczności ponownej kalibracji testera. Wielka zaleta to możliwość przeprowadzenia wielu pomiarów w krótkim odstępie czasowym. Dostępny w zestawie, który zawiera: 10 ustników, walizkę, instrukcję po polsku, saszetkę do testera i 2 letnią gwarancję. Ze względu na gwarancję jakości, którą zapewnia producent cena jest stosunkowo wysoka – w przedziale od 850 zł do 999zł.

KOTEX KX - 7000S AlcoSafe Premium Digital

ocena użytkowników
ocena ekspertów
KOTEX KX - 7000S AlcoSafe Premium Digital

Czas na ostatni wybrany przez nas tester - model KX - 7000S AlcoSafe Premium Digital. Jego producentem jest firma KOTEX, która posiada autorskie systemy ( EVT™ i DECT™) mające na celu zapewnić klientów o precyzyjności pomiarów oraz o ich powtarzalności. Dokładność analizy kontroluje także system zabezpieczający sensor, który sprawdza stan jego oczyszczenia z ostatnio przeprowadzanego badania. Chodzi głównie o to by był on wolny od oparów po ostatnio wydychanym powietrzu. Nowy model z serii KX ma wbudowany termometr i pamięć ostatnich 100 wykonywanych pomiarów. W dodatku ma funkcję przestawiania wyniku nie tylko w promilach ( w tym modelu zakres sięga 4‰), ale również w mg/l, g/l, a także %BAC. Tester ten zasilany jest na baterie (2 x 1.5 V). Posiada certyfikat CE oraz RoHs. Dostępny w zestawie z pięcioma ustnikami, etui, instrukcją. Gwarancja podana przez producenta obejmuje 12 miesięcy. Cena od 200 zł do 260zł.

Podsumowanie

Z podanych wyżej modeli każdy posiada wyświetlacz LCD, który pokazuje zawartość promili w wydychanym powietrzu a także znaki symbolizujące ewentualne błędy, jak również sygnalizację dźwiękową gotowości do pracy. Bez wątpienia spośród nich można znaleźć coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że to tylko urządzenia i mimo wielu certyfikatów może wkraść się błąd pomiarowy, który może kosztować nas wiele nerwów, zdrowie a nawet życie. Nie wspominając już o tak oczywistej rzeczy, jaką jest utrata prawa jazdy. Podczas użytkowania należy dbać o odpowiednie wykalibrowanie i konserwację alkomatu. Nie zapominajmy także o haśle „Piłeś? Nie jedź!”, bo tylko w taki sposób możemy ustrzec siebie oraz innych przed niebezpieczeństwem na drogach i oczywiście trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku podczas spędzania czasu z przyjaciółmi. A na koniec: „Mobilki, mobilki! Życzymy Wam szerokości!”