Telewizory LED - porównanie

Jaki telewizor LED wybrać? Telewizory LCD z ekranem podświetlanym diodami LED (LED TV) stały się już wiodącą na rynku technologią. Co wybrać w gąszczu modeli, które dostarczają nam kolejni producenci? Zacznijmy od samej technologii. Do tej pory telewizory LCD podświetlane były lampami fluorescencyjnymi (same ciekłe kryształy nie świecą, dlatego konieczne jest ich podświetlenie). Niestety, takie rozwiązanie powodowało między innymi problemy z uzyskaniem prawdziwie czarnej (a nie szarej) czerni. Na ratunek przyszły znane wszystkim diody LED, który nie tylko pozwalają uzyskać bardziej kontrastowy obraz, ale mogą być punktowo wyłączane – dzięki temu uzyskujemy prawdziwą czerń. Pamiętajmy jednak, by unikać telewizorów LED z tzw. podświetleniem krawędziowym, gdzie diody zastosowano wyłącznie na krawędziach ekranu (edge light) – takie telewizory są tańsze, ale nie mogą się równać z prawdziwymi LED TV z podświetleniem bezpośrednim, tylnym tzw. backlight. Zastosowanie diod LED pozwala również znacznie zmniejszyć pobór mocy telewizorów produkowanych w tej technologii. Zalety tej technologii są niezaprzeczalne, jaki jednak model wybrać?

SAMSUNG UE40C6000

ocena użytkowników
ocena ekspertów
SAMSUNG UE40C6000

Doskonała propozycja dla osób szukających taniego i dobrego telewizora LED. Samsung jako pionier tej technologii, wyprodukował telewizor w przystępnej cenie dla każdego. Telewizor dobrze odwzorowuje czerń i biel, a funkcja HyperReal Engine w połączeniu z techonologią Motion Plus pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu. Tańsze telewizory Samsunga pozbawione są funkcji Internet – nie jest to jednak wielka strata i przy kupnie telewizora lepiej skupić się na jakości obrazu. W zamian za to będziemy mogli korzystać z bardzo wygodnej funkcji AllShare, która pozwala na wyświetlanie na ekranie telewizora plików z aparatu, kamery czy też komputera. Dodatkową zaletą telewizora jest rzadko spotykana przy tej półce cenowej ilość gniazd HDMI – telewizor posiada ich aż 4.

SAMSUNG LED TV 3D UE40C8000

ocena użytkowników
ocena ekspertów
SAMSUNG LED TV 3D UE40C8000

Kolejny telewizor Samsunga z wyższej półki cenowej z podświetleniem LED i funkcją 3D. To zdecydowanie propozycja dla bardziej wymagających użytkowników, którzy oprócz doskonałej jakości obrazu wymagają zastosowania wszelkich technicznych nowinek. Jakość obrazu wyświetlanego przez telewizor nie pozostawia złudzeń – to jeden z najlepszych LED TV dostępnych na rynku. Dodatkowo otrzymujemy funkcję Internet, która pozwala przeglądać niektóre strony internetowe bezpośrednio na ekranie telewizora. Ten model wyposażony jest również w techonologię 3D, która z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejsza. Po założeniu specjalnych okularów i podpięciu urządzenia, z którego puścimy sygnał 3D, będziemy mogli cieszyć się wrażeniami znanymi do tej pory tylko z drogich kin.

TV Sharp LC-40LE600E

ocena użytkowników
ocena ekspertów
TV Sharp LC-40LE600E

Sharp również w swojej ofercie zawarł tani i dobry telewizor LED. Dzięki procesorowi Brilliant Colour uzyskamy rzeczywiste, ostre kolory. Za poprawne odwzorowanie czerni i bieli odpowiedzialna jest funkcja Brilliant LED. Wszystkie te funkcji świetnie współgrają z zastosowanym tutaj ekranem Aquos. Model został wyposażony również w funkcję Aquos Link, dzięki której będziemy mieć możliwość sterowania jednym pilotem wszystkim urządzeniami Sharpa, podłączonymi do telewizora. Telewizor posiada 3 wejścia HDMI – jest to wystarczająca ilość dla przeciętnego użytkownika, chociaż bardziej wymagający użytkownicy brak 4 takich wejść mogą uznać za wadę.

Sony KDL-46HX900

ocena użytkowników
ocena ekspertów
Sony KDL-46HX900

Telewizor z wyższej półki, również cenowej. Należy jednak pamiętać, że to jeden z tańszych telewizorów Sony z tylnym podświetleniem LED. Niestety, Sony w tańszych telewizorach swojej produkcji stosuje techonologię edge light, która nie daje takich efektów jak backlight. Za wysoką cenę, Sony dostarcza nam telewizor niemalże doskonały – technologie Motion Flow i Bravia Engine 3 potrafią zachwycić również bardzo wymagającego odbiorcę. Po dokupieniu sterownika i okularów, będziemy mieć również możliwość oglądania filmów w 3D. Pozostaje jednak pytanie, czy warto wydawać aż tyle, kiedy konkurencja to samo daje nam w mniejszej cenie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup tego telewizora, będziemy zachwyceni wizualnymi doznaniami jakich dostarczy nam technologia Sony.

3D LED TV Samsung UE55C8000

ocena użytkowników
ocena ekspertów
3D LED TV Samsung UE55C8000

Za cenę wymienionego wyżej telewizora Sony, możemy kupić 55 calowego potwora 3D firmy Samsung. Ze względu na cenę, telewizor dla największych miłośników kina w domu, doskonała jakość obrazu, ogromna matryca, która zapewnia niemal kinowe wrażenia i technologia 3D – wszystko co najlepsze w jednym. Telewizor posiada wszystkie możliwe funkcje jakie znajdziemy w telewizorach Samsunga z górnej półki, łącznie z przeglądaniem Internetu i (po dokupieniu kamery) wideorozmowami przez Skype. Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednimi funduszami, jest to idealne rozwiązanie. Przy tej cenie, trudno znaleźć telewizor z równie dobrym obrazem i taką mnogością funkcji. Osobną sprawą pozostaje możliwość oglądania filmów w 3D na tak dużym ekranie – wrażenia są niesamowite. Jeżeli już decydujemy się na technologię 3D i posiadamy odpowiednie fundusze, warto zainwestować właśnie w ekran powyżej 50 cali.

Podsumowanie

Samsung UE40C6000
Samsung UE40C6000
Samsung UE40C8000
Samsung UE40C8000
Sharp LC-40LE600E
Sharp LC-40LE600E
Sony KDL-46HX900
Sony KDL-46HX900
Samsung UE55C8000
Samsung UE55C8000
Producent Samsung Samsung Sharp Sony Samsung
Full HD Full Full Tak Tak Full
3D Nie Tak Nie Opcja Tak
Przekątna ekranu 40 cali 40 cali 40 cali 46 cali 55 cali
Ilość wejść HDMI 4 4 3 4 4
USB Tak Tak Tak Tak Tak
Wymiary z podstawą 96,1 x 65 x 25,72 cm 95,6 x 64,71 x 26,77 cm 96,4 cm x 66,4 cm x 30,9 cm 112,4 x 72,7 x 40,0 cm 128,2 x 83,27 x 30,3 cm